Analiza: Kakav je trenutni balans snaga u Formuli 1?

Analiza: Kakav je trenutni balans snaga u Formuli 1?

Član
Rijetki su koji žele otvoreno komentirati trenutni balans snaga u Formuli 1, a jedan od njih je i Williamsov tehnički direktor Sam Michael koji je rekao kako stvari zapravo stoje.

michael_car_presentation.jpg


Testiranja u Barceloni dala naslutiti da će 2011. biti godina Ferrarijevog obračuna s Red Bullom

Prilikom predstavljanja definitivnih livreja novog FW33, Williamsov tehnički direktor Sam Michael potvrdio je da bi početak nove sezone Svjetskog prvenstva Formule 1 trebao biti obilježen borbom između Red Bulla i Ferrarija.

Michael je upozorio da momčadi kontinuirano razvijaju svoje bolide te da će mnoge posljednjem testu u Barceloni pristupiti s dorađenim tehničkim paketima. Upozorio je i da je vrlo teško predviđati ishod prvih utrka, ali priznao je da su posljednja testiranja u Barceloni dala naslutiti kako izgleda matrica po kojoj će se sezona odvijati.

"Red Bull protiv Ferrarija," izjavio je Michael. "Jedan dan mislim da je jači Red Bull, drugi dan mi se čini da je Ferrari brži. Sve je tako izjednačeno da bi se balans mogao promijeniti na posljednjem testu u Barceloni, kada svi stave nove dijelove na bolide. Red Bull ima razvijeniji bolid od Ferrarija. Ako pogledate njihov ispušni sistem i stražnji kraj, vidjet ćete da se na tom području više zapravo ne može toliko toga napraviti koliko na Ferrariju. Ako Ferrari na posljednji test dođe s novim paketom koji će im donijeti nešto performansi, onda bi mogli prijeći u vodstvo."

RB7 je razvijeniji od Ferrarijevog F150th Italia

Na pitanje novinara u kakvoj su situaciji McLaren i Mercedes, Michael je rekao: "Vrlo subjektivnom procjenom, rekao bih da su Ferrari i Red Bull na vrhu poretka i da su barem četiri desetinke brži od svih drugih. Slijedi iz grupa u kojoj su Renault, Toro Rosso, Williams, a tu se ubacio čak i Sauber. Tri ili četiri desetinke iza su Mercedes i McLaren, a u grupi iza njih su nove momčadi. Takva je bila situacija u Barceloni."

McLaren i Mercedes su u problemima

"Sve bi se moglo promijeniti. McLaren je očigledno u problemima, baš kao i Mercedes. Stoga popravljaju svoje bolide i lako se može dogoditi da se priključe grupi najbržih. Vremena koja su oni radili, posebno leteće krugove, nisu ni blizu onima koje trebate imati za vodeće pozicije na prvoj utrci. Nico je, mislim, vozio 1:23.1 s Mercedesom, dok je Felipe Massa išao do 1:22.6 i to dok u bolidu uopće nije imao tako malo goriva. Potpuno sam siguran da se Ferrari može spustiti na 1:21. No, Mercedes ima ogromno poboljšanje paketa za Bahrein i moguće je da skoče u prvu grupu."

"Morate pronaći faktor diferencijacije"

Svoj intervju Sam Michael je zaključio razmišljanjima o inovativnim dizajnerskim pristupima kojima svjedočimo ove godine, usprkos vrlo strogom tehničkom pravilniku.

"Kada smo uveli standardne difuzore i sve te restrikcije pomislio sam da će postati jako dosadno u Formuli 1," priznao je. "Ali, situacija je potpuno suprotna od te jer ako već ne možete više raditi na difuzoru, onda se možete zabaviti nekim drugim stvarima koje vam mogu donijeti dvije desetinke, ali s kojima ulazite u polje vrlo visokog rizika. Takav je Toro Rossov dvostruki pod, Renaultov ispušni sustav ili naš mjenjač... Morate pronaći faktor diferencijacije jer ćete završiti na začelju poretka. Mislim da je to dobro za Formulu 1."

"Imamo najstandardniji set pravila ikad, ali svi bolidi se međusobno razlikuju, svi potpuno drugačije izgledaju. To nisam predvidio."
 
Član
Neko testira ovo, neko ono različiti setupi različite stvari se testiraju u različitim uslovima i sl. tek nakon par utrka se zna pravo stanje...Neko se hvali jer nije siguran u bolid, neko zna da je uradio dobar posao pa krije da ne bi bio kopiran i sl.
 
Top