110 godina Opela

110 godina Opela

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Više od 140 godina u malenom gradiću, veličine Karlovca, proizvode se Opeli. Da, nismo rekli Opel automobili jer je ova njemačka kompanija svoj život u Russelsheimu prvenstveno započela s proizvodima koji nemaju baš nikakve veze s automobilima.

60194069.jpg


Naime, Adam Opel je tada počeo sa šivaćim mašinama i biciklima, da bi se na proizvodnju sve traženijih automobila tvrtka prebacila 1899. godine. Dakle, bilo je to prije točno 110 godina što ovu njemačku marku stavlja među najstarije proizvođače automobila na svijetu.

'Opel je proizvođač s najdužom tradicijom u Njemačkoj. Ovdje u Ruesselsheimu smo smješteni već duže od 140 godina. Nama je vrlo važno da naši zaposlenici i kupci znaju što stoji iza te marke. Na primjer, da nismo počeli s automobilima već da smo imali neobično široku paletu proizvoda, od šivaćih mašina, bicikala, motocikala, hladnjaka', kaže Steffen Heil iz Opel Classic.

Prvi Opelov automobil - Opel Patent Motorwagen ili Lutzman bio je poput kočije. To je prvi Opelov automobil iz 1899. Proizveden je u samo 65 primjeraka. Konstrukcijski vrlo podsjeća na kočiju sa stražnje smještenim motorom. Vozilo je vrlo sporo, dostiže otprilike 25 do 30 km/h, ali to je vrijeme početka mobilnosti. Ovakva vozila su tada predstavljala čisti luksuz koji si nije mogao priuštiti običan smrtnik', priča Heil.

Nešto kasnije stiže model s kojim je Opel krenuo puno ozbiljnije. Takozvani doktorski automobil, bio je znatno jeftiniji ali i višestruko napredniji. Ubrzo su ga zavoljeli mnogi. 'Upravljanje ovim automobilom je jednostavnije zahvaljujući volanu, mjenjaču kakvog poznajemo i danas, pedalama. Dakle mnogo jednostavnije nego kod Lutzmana. Automobil više ne sliči na kočiju već ima motor smješten sprijeda i putnički prostor straga, dakle, po čitavoj koncepciji je mnogo napredniji'.

Narudžbe se gomilaju i Opel postaje najveći njemački proizvođač automobila. Regija je doživjela procvat, a američki General Motors, oduševljen njemačkom proizvodnjom, kupuje čak 80 posto udjela u Opelu. 1936. godine, u čast olimpijskih igara održanih u Berlinu, predstavljena je Olympia. I sve je idealno do 2. svjetskog rata, no tada Opel, kao i većina Njemačke industrije, trpi golema razaranja. Nakon rata, Amerikanci uzimaju jedan dio proizvodnih traka, dok Rusi, kao reparaciju, uzimaju traku za model Kadet.

60194070.jpg


No, Amerikanci i ulažu u razrušenu tvornicu. Nacistički se tenkovi i teško topništvo tope te se od čelika stvara lim za automobile. Opel je ponovo u naletu i redaju se zanimljivi modeli. Ponovo je probuđena Olympia. Prvotno se proizvodi u samo jednoj izvedbi, kao sedan, no kada se tvornica kompletno obnovila, Opel izbacuje i dvije nove izvedbe - karavan i kabriolet. U ožujku 1953. godine, nakon 18 godina u istom obliku, Olympiju mijenja potpuno novi automobil. Nazvan je Olympia Record, a bio je napravljen s novom, tzv. ponton karoserijom. Ovdje nikako ne smijemo izostaviti Capitena. Riječ je o posljednjem Opelovom modelu predstavljenom prije drugog svjetskog rata. Druga generacija stiže nakon rata, s novim šest cilindričnim motorom i dugačkom karoserijom. Kao što mu i samo ime kaže, bio je to pravi auto za kapetane.

Spomenuli smo Ruse i njihovo preuzimanje proizvodne linije za model Kadet. Naime, Rusi su cijelu traku razmontirali i odnijeli u domovinu, gdje je na njoj započela produkcija 'Moskvića'. No, znamo kako se razvijao 'Moskvić', a kako Kadet. Predstavljanje na salonu odmah je uzburkalo interes publike. Kadet je postao prodajni hit, a Opel ga je proizvodio sve do 1992. godine, u pet generacija.

Opelova snaga ogledala se i u modelu GT. Sportski je coupe nalikovao na Chevrolet Corvetteu, pa iako nije bio ni približno snažan kao američki sportaš, GT je pružao vrhunsku dozu užitka. Dapače, voljele su ga i žene, a i dan danas ovo je jedan od najprepoznatljivijih Opelovih modela. Njemu u čast Opel je nedavno predstavio i modernu GT interpretaciju. Opelov simbol, munja, tako i nakon 110 godina nastavlja istim putem - putem napretka i visoke njemačke tehnologije.
 
Član
auu, pa nisam znao da oni ovoliko iskustvo imaju...svaka im cast, vidi se gdje su danas...i dalje u vrhu njemackih proizvodjaca...
 
Član
sta znam,al samo omega novija tipa i calibra valjaju,e sad gdje su sprcali toliko iskustvo,stvarno ne znam
 
Član
Borist je napisao(la):
sta znam,al samo omega novija tipa i calibra valjaju,e sad gdje su sprcali toliko iskustvo,stvarno ne znam

haha...sto me nasmija posteno...pa covjece znas li ti za istoriju Opela??
oni razni Rekordi, Admirali, Kadetti...ti znas samo za ove 20 god stare modele...ostalo nista...
procitaj malo istoriju, nadji kakvi su bili modeli, pa onda dodji pricat...
 
Faya_M5 je napisao(la):
Borist je napisao(la):
sta znam,al samo omega novija tipa i calibra valjaju,e sad gdje su sprcali toliko iskustvo,stvarno ne znam

haha...sto me nasmija posteno...pa covjece znas li ti za istoriju Opela??
oni razni Rekordi, Admirali, Kadetti...ti znas samo za ove 20 god stare modele...ostalo nista...
procitaj malo istoriju, nadji kakvi su bili modeli, pa onda dodji pricat...

Potpis!

Bas sam krenuo sa citiranjem Borisa,ali preduhitri me.


Inace,zanimljiv tekst,zaista nisam znao da je opel ovoliko stara fabrika.
 
Član
za opel samo respect.. vozao i navozao se opel.. stari i danas dan samo vjeruje opelu.. corsa 1.4... ascona 2.0... vectra 1.7dti... astra 2.0dti... riiiskept....
 
Član
Po meni je to jedna od konkurentnijih firmi za kupce srednje klase i ne zaostaju ništa za konkurencijom,i sam sam htio kupiti Opel Tigru..
 
Član
moj stari vjeruje samo u opela a i ja odkako me zanimaju auta najvise volim opel a njih samo i vozamo;)
 
Član
haha...sto me nasmija posteno...pa covjece znas li ti za istoriju Opela??
oni razni Rekordi, Admirali, Kadetti...ti znas samo za ove 20 god stare modele...ostalo nista...
procitaj malo istoriju, nadji kakvi su bili modeli, pa onda dodji pricat...
[/quote] dobro si rekao istorija,a sad opel nema nekih modela bas da se isticu,mislim neke masine,ja licno nemam nista protiv opela al ne postoji ni jedan model koji bih imao osim ona 2 sto sam naveo i stojim iza toga,a rekordi,senatori da sam zivio 70-tih i za njih bi rekao da su dobri
 
Član
Borist je napisao(la):
haha...sto me nasmija posteno...pa covjece znas li ti za istoriju Opela??
oni razni Rekordi, Admirali, Kadetti...ti znas samo za ove 20 god stare modele...ostalo nista...
procitaj malo istoriju, nadji kakvi su bili modeli, pa onda dodji pricat...
dobro si rekao istorija,a sad opel nema nekih modela bas da se isticu,mislim neke masine,ja licno nemam nista protiv opela al ne postoji ni jedan model koji bih imao osim ona 2 sto sam naveo i stojim iza toga,a rekordi,senatori da sam zivio 70-tih i za njih bi rekao da su dobri
[/quote]

al u onom gore komentaru si naveo drugo...il smo se pogresno razumjeli...al ja sam skonto da ti kazes, kako ne znas cime su stekli iskustvo...mozda si ti htio drugo rec, al je tako ispalo...
poz :cool:
 
Član
ma opel je gigant, a to da nema modela djecko ti se malo moras educirati... a sad pogledaj samo novu insigniju pa ce ti sve biti jasno...
 
Član
Alden_SA je napisao(la):
ma opel je gigant, a to da nema modela djecko ti se malo moras educirati... a sad pogledaj samo novu insigniju pa ce ti sve biti jasno...
insignija je dobra, i vectra valja uz one modele sto sam naveo to je to,ne kazem da sam 100% u pravu .....jbg tako je
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top