ZOBS BiH

ZOBS BiH

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Raja, dajte ima li iko izmjene i dopune ZOBS-a, slomih se trazeci po netu ali nigdje, zobs imam ali ima nekih izmjena pa bih to sve da imam jer zna se kakvi su nasi drotovi, voli pisati kaznu i za ono sto nema pravo.

Naime, drug me ubjedjuje da su donijeli izmjenu i dopunu ZOBSa tako da ti sad mogu pisati kaznu ako si mladji od 23g a vozis iza 23h, bez obzira imao ili nemao 2g iskustva, sto po ZOBSu nije tacno, osim ako nije doslo do te izmjene i dopune.
Ako ko ima link da to stavi, jos kad bi to bio link gdje se odmah izbaciju dopune i izmjene, bilo bi EXTRA.

E da, i jos, ima li iko link od propisa kako i na koji nacin policija moze da te zaustavlja i kako mora biti obucena, kako oznacen prostor za zaustavljanje. Ja par tih stvarki znam ali nemam nigdje napismeno taj zakon, pa bi i on dobro dosao. Pozzzz
 
Član
druze moj, ne znam o kakvoj dopuni pricas, ali ocito nisi bio upucen. otkako je izasla zabrana voznje iza 23h, donesena je odluka da MORAS imati minimalno 23 godine, ako imas vise od 23 god, tek onda se gleda imas li 2 god vozacku, ako nemas duze od 2 god, a imas preko 23 god, mislim da ne mozes takodje voziti poslije 23h...

znaci ako si polozio sa 18, kao npr ja :D opet nema voznje do punih 23, bez obzira na npr 4+ godine "staza"... :D
 
emir_89 je napisao(la):
druze moj, ne znam o kakvoj dopuni pricas, ali ocito nisi bio upucen. otkako je izasla zabrana voznje iza 23h, donesena je odluka da MORAS imati minimalno 23 godine, ako imas vise od 23 god, tek onda se gleda imas li 2 god vozacku, ako nemas duze od 2 god, a imas preko 23 god, mislim da ne mozes takodje voziti poslije 23h...

znaci ako si polozio sa 18, kao npr ja :D opet nema voznje do punih 23, bez obzira na npr 4+ godine "staza"... :D

Nazalost ti moram reci da nisi u pravu, zabrana voznje od 23h do 5h vazi samo za one koji imaju manje od 2g voznog iskustva, ako te interesuje kako uzmi zobs i detaljno procitaj clan koji govori o tome, tacke 7 i 8.
 
Nije dvije godine vec tri! Od jarana stara radi u MUP-u ovdje gdje ja zivim, zakon je takav da slovo P nosis dvije godine od dana polozenog vozackog ispita, voznja poslije 23 sata je dozvoljena nakon tri godine vozno iskustva! Ako je ona lose informisana a radi sa time, time i ja imam lose informacije hehe! Ugl. rodjaka mi je do sada policija zaustavila bezbroj puta iza 23 sata, ima 21 god a polozio sa 18 i upste mu niko nije nikada spomenuo da ne smije voziti! Opet sve je i do onih koji te zaustavljaju, mene su isto vise put zaustavili pa mi samo par puta spomenuli to!
 
Da ne bi bilo i dalje komplikacije oko ovoga evo isjecak ZOBSa

(7) Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku
dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1 ne smije dvije
godine od dana izdavanja vozacke dozvole da upravlja vozilom
na putu brzinom vecom od 70 km na cas, na putu namijenjenom
iskljucivo za saobracaj motornih vozila i brzom putu brzinom
vecom od 90 km na cas, odnosno 120 km na cas na autoputu, a
lakim motociklom 40 km na cas, niti tim vozilom smije da vuce
prikljucno vozilo, a ni organizovano da prevozi djecu.

(8) Lice iz stava (7) ovog clana, mlade od 23 godine, ne
smije da upravlja vozilom u saobracaju na putu u vremenu od 23
casa do 5 casova, osim ako je s njim u vozilu lice starije od 25
godina koje ima vozacku dozvolu i kojem u posljednjoj godini
nije izricana zaštitna mjera ili mjera bezbjednosti zabrane
upravljanja motornim vozilom.

Obratite paznju na (8), naime, ono se samo odnosi na lice iz stava (7).......
Milion kazni je raji napisano i oni su platili zato sto ne citaju kako treba, meni nikad nisu srecom, bar za ovo....
 
Član
Imas ZOBS na ovom linku:
KLIK

z3ndom nisi u pravu
Ovo sto naglasavas da se 8 odnosi na 7 je tacno ali tu se podrazumijeva samo "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"
Znaci ne smijes voziti iza 23 ako si mladji od 23 godine
 
kAcA je napisao(la):
Imas ZOBS na ovom linku:
KLIK

z3ndom nisi u pravu
Ovo sto naglasavas da se 8 odnosi na 7 je tacno ali tu se podrazumijeva samo "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"
Znaci ne smijes voziti iza 23 ako si mladji od 23 godine



:icon_confused::icon_confused::icon_confused:

Nisam trazio ZOBS

A uostalom, ovo nije zobs nego kratka brosura koja je iskreno nidje veze, ima samo mali dio onoga sto treba znati.
Ako kome treba ZOBS evo link ZOBS BiH

A ovo 8 u 7 potvrdjeno od strane policajca, nazalost....
I mene je bunilo pa sam fino cika drotu "priupitao"
 
Član
Da si malo bolje pogledao to sto sam postavio vidio bi da pise:

Osoba, koja je polo`ila voza~ki ispit i dobila voza~ku
dozvolu za kategorije A1, A, B i C, C1, a mla|a je od 23
godine, ne smije upravljati vozilom u saobra}aju na putu u
vremenu od 23:00 do 05:00 sati, osim ako je s njim osoba
starija od 25 godina i ima voza~ku dozvolu, a da joj zadnju
godinu nije izricana za{titna mjera zabrane upravljanja motornim
vozilom.
 
Razumijem ja sta si ti meni htjeo reci, ali izgleda da ovdje u BiH svako na svoj nacin interpretira ovaj zakon, meni je od strane policajca potvrdjeno da je slucaj kao sto gore vazi, tako to oni gledaju, barem je taj meni tako objasnio.
Koga je najbolje pitati za ovo da ti tacno interpretira ovaj zakon, jer se ovdje ne zna ni ko pije ni ko placa nazalost
 
Član
Nema se kako drugo interpretirati nego tako kako je napisano

Evo da ti jos jednom pokusam objasniti
Ovo sto pise: "Lice iz stava (7) ovog clana" isto je kao da pise "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"

Znaci zakljucak je da ne mozes voziti auto poslije 23h ako imas manje od 23 godine
Ne znam kako je taj policajac to procitao ili shvatio ali ovo je jedino moguce (i tacno) tumacenje ovog clana zakona
 
kAcA je napisao(la):
Nema se kako drugo interpretirati nego tako kako je napisano

Evo da ti jos jednom pokusam objasniti
Ovo sto pise: "Lice iz stava (7) ovog clana" isto je kao da pise "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"

Znaci zakljucak je da ne mozes voziti auto poslije 23h ako imas manje od 23 godine
Ne znam kako je taj policajac to procitao ili shvatio ali ovo je jedino moguce (i tacno) tumacenje ovog clana zakona

Drug, shvatio sam ja tebe, samo ti govorim kako je meni drot to objasnio kad sam ga pitao, i kada su mi pokusavali naplatiti kaznu za to nisu jer sam se opozivao na to, i palilo je.....
A sto se tice ispunjavanja tih uslova ispunjavam ih odavno, tako da sto se mene tice nije problem, ali ima jada u zakonu do bola, pa mi treba sve to radi dublje analize, narocito onaj dio o propisima sta drotovi smiju, kako zaustavljati itd, a ne da mi trci preko ceste kad me zaustavlja i mase svim i svacim....
 
Član
Svaki policajac ima neke svoje metode tumacenja, ali po ovom tekstu, voziti ne smijes poslije 23h, ako nemas 23 godine, a svako od njih to drugacije shvata. Recimo neki ce popustit ako te uhvate i imas 3-4 godine iskustva, ako si fin, a eto primjer lov2xlr8 zaustavljen poslije 23h, ostalo mu je valjda mjesec dana do rodjendana, i ovaj govori nemas 23 godine, pisem kaznu... uglavnom tako je nekako bilo, ali zavisi od policajca do policajca ;) , i sam ovaj tekst je komplikovan, jednostavnije bi neko sa osnovnom objasnio nego oni :D
 
Član
zen3dom je napisao(la):
kAcA je napisao(la):
Nema se kako drugo interpretirati nego tako kako je napisano

Evo da ti jos jednom pokusam objasniti
Ovo sto pise: "Lice iz stava (7) ovog clana" isto je kao da pise "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"

Znaci zakljucak je da ne mozes voziti auto poslije 23h ako imas manje od 23 godine
Ne znam kako je taj policajac to procitao ili shvatio ali ovo je jedino moguce (i tacno) tumacenje ovog clana zakona

Drug, shvatio sam ja tebe, samo ti govorim kako je meni drot to objasnio kad sam ga pitao, i kada su mi pokusavali naplatiti kaznu za to nisu jer sam se opozivao na to, i palilo je.....
A sto se tice ispunjavanja tih uslova ispunjavam ih odavno, tako da sto se mene tice nije problem, ali ima jada u zakonu do bola, pa mi treba sve to radi dublje analize, narocito onaj dio o propisima sta drotovi smiju, kako zaustavljati itd, a ne da mi trci preko ceste kad me zaustavlja i mase svim i svacim....

I jedan i drugi ste u pravu, barem iz mog iskustva.

Ja sam se jednom pozvao na to sto ti zen3dom pises, i sve to mi fino procitasmo(ja i drotovi), a onda oni, samo momenat: nadjose neki stav gdje pise da NE SMIJES voziti iza 23h ako imas manje od 23 godine bez obzira na iskustvo.

Tako da po meni ovaj ZOBS je smijesan...mene licno su jednom pisali za to iza 23h ali to je bio dogovor da mi to pisu, bolje nego prekoracenje brzine...
inace nisam imao problema sa policijom sto se tice toga.
 
zen3dom je napisao(la):
kAcA je napisao(la):
Nema se kako drugo interpretirati nego tako kako je napisano

Evo da ti jos jednom pokusam objasniti
Ovo sto pise: "Lice iz stava (7) ovog clana" isto je kao da pise "Lice koje je položilo vozacki ispit i dobilo vozacku dozvolu za kategoriju vozila A1, A, B ili C i C1"

Znaci zakljucak je da ne mozes voziti auto poslije 23h ako imas manje od 23 godine
Ne znam kako je taj policajac to procitao ili shvatio ali ovo je jedino moguce (i tacno) tumacenje ovog clana zakona

Drug, shvatio sam ja tebe, samo ti govorim kako je meni drot to objasnio kad sam ga pitao, i kada su mi pokusavali naplatiti kaznu za to nisu jer sam se opozivao na to, i palilo je.....
A sto se tice ispunjavanja tih uslova ispunjavam ih odavno, tako da sto se mene tice nije problem, ali ima jada u zakonu do bola, pa mi treba sve to radi dublje analize, narocito onaj dio o propisima sta drotovi smiju, kako zaustavljati itd, a ne da mi trci preko ceste kad me zaustavlja i mase svim i svacim....

samo se ti zen3dom zaj*aji i gledaj kako ces ih provalit,pa ces se naplacat kazni...zapamti da ti policija uvijek moze nesto naci pa ti vidi kak ces :icon_confused:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top