Seat Ibiza ST

Seat Ibiza ST

Član
ibiza.jpg


Prostrano sa stilom

Seat je, preskočivši jednu generaciju, ponovo predstavio karavansku verziju Ibize, nazvanu ST

ibiza_1.jpg


Iako pripada grupi prilično dobro osmišljenih i solidno napravljenih automobila, Seat Ibiza se teško može nazvati «znamenitim» modelom, koji bi ostavio dublji trag u automobilskoj istoriji. Ovaj model je prilikom kupovine obično bio "žrtva" značajno popularnijih modela iz VW porodice, pre svega modela Polo i Fabia. Međutim, Seat Ibiza je bila među prvim karavanim ove klase. Otuda i veća zastupljenost ovog modela, čak i na našem tržištu. Kako su druga dva spomenuta konkurenta bili možda i previše uspešni za dobro pulena iz Španije, Seat je, preskočivši jednu generaciju, ponovo predstavio karavansku verziju koja je nazvana ST.

ibiza_501.jpg


Za samo 12.990 evra dobija se veoma bogata i zaokružena ponuda koja uključuje kako multifunkcionalni upravljač, obložen kožom, sve do automatskog klima-uređaja i audio sistema sa mp3/CD/WMA reprodukcijom

ibiza_2.jpg


Za razliku od svog prethodnika, Ibizu ST sada karakteriše značajno atraktivniji dizajn. Kako je glavna novina ono što se nalazi iza zadnje osovine, Seatovi dizajneri su očigledno dobili zadatak da taj deo automobila bude uspešno ukomponovan sa, mora se priznati, lepo stilizovanom osnovom. A to, nikada nije lak zadatak. Kako su veći modeli već "pozajmljeni" sa Audijeve police (da, mislimo na model Exeo), bilo je logično da se sličan zahvat izvede i sa linijama koje oblikuju njenu "zadnjicu". Verovatno zbog toga, pozadina Ibize ST podseća na Avant verzije modela "sa prstenovima na masci hladnjaka". Inače, ovaj model je potpisao Luc Donckerwolke – čovek koji donedavno radio za Lamborghini.

ibiza_rs1.jpg

ibiza_rs2.jpg

ibiza_rs3.jpg


U pogledu dimenzija, ST je od standardne verzije duža za 180 milimetara, a kada se peta vrata otvore, ona može da se pohvali sa 138 litara više, odnosno, solidnih 430 litara. S obzirom da se radi o pravilno oblikovanom prostoru, isti je prilično upotrebljiv, a kada se sedišta obore, total raste na 1164 litara. ST, dakle, može da ponese do 515 kilograma - ljudi, prtljaga ili šta već trenutna situacija bude nalagala.

U putničkom prostoru se, međutim, nije puno toga promenilo. Instrument tabla je, na neki način, dizajnirana u minimalističkom stilu, tako da je "višak" dugmića svoje mesto našao u podnožju kratke ručice menjača. Volan izuzetno lepo leži u rukama, a kako je Seat Ibiza pripadnik VW koncerna, ergonomija je sasvim solidna. Pozadi, doduše, ima nešto manje prostora za kolena, ali je to rezultat odluke da prtljažni prostor bude veći.

ibiza_3.jpg


Vozne osobine +
Prtljaznik +
Dizajn +
Cena -
Kvalitet plastike -
U enterijeru -


Paleta motora koji pokreću Ibizu ST obuhvata samo malolitražne jedinice (od 1,2 do 1,6 litara), a sadrži nekoliko iznenađenja. Benzinski agregati od 1,2 litre nude se u tri verzije - dve atmosferske sa tri i jedna turbo sa četiri cilindra, u rasponu snage od 60 KS (koja se ne nudi na našem tržištu), pa sve do 105 KS, sa koliko raspolaže TSI verzija, koja se može kombinovati i sa sedmostepenim DSG menjačem. Ponuda dizel agregata započinje sa novom, trocilindarskom TDI jedinicom od 1,2 litre sa 75 KS, koja po fabričkim podacima u proseku troši 3,9 litara, sa emisijom od svega 99 grama po kilometru. Snažniji, 1,6-litarski agregat od 105 konjskih snaga ujedno je najskuplji i najsnažniji model u ponudi.

Verzija koju smo mi vozili nalazi se u zlatnoj sredini, a reč je o dobro poznatom benzinskom motoru od 1,4 litre sa 85 konjskih snaga, sposobnom da bude ekonomičan kada se pravilno tretira i sklon većoj potrošnji kada se "mal-tretira".

Najjača strana Ibize ST svakako su odlične vozne karakteristike koje mogu biti "pojačane" izborom snažnijeg agregata. U svakom slučuju, bez obzira na varijantu, vozača i putnike očekuje razumno udobna i tiha vožnja, dobar i "osećajan" elektro-servo upravljač, vrlo solidne kočnice i naravno, upotrebljiva karoserija, sposobna da zadovolji apetite mlade i "prosto-proširene" porodice, naravno, pod pretpostavkom da mogu da priušte model čija cena trenutno počinje od 11.799 evra.

ibiza_4.jpg


Seat Ibiza ST 1.4 MPI

Motor
Tip/broj cilindara benzinski, redni/4
Radna zapremina [cm3] 1390
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/multipoint
maks. snaga [kW/KS/o/min] 63/85/5000
obrtni moment [Nm/o/min] 132/3800
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata karavan/5/5
D x Š x V [mm] 4227x1693x1445
međuosovinski razmak [mm] 2469
masa vozila/nosivost [kg] 1130/440
zapremina prtljažnika [l] 430-1164
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h 12,4 maksimalna brzina [km/h] 177
prosečna potrošnja [l/100 km] 5,9
CO2 139g
Cena (sa PDV-om) € od 12.990
 
Član
Jbt, ja pomislih neka opasna zvijer kad sam vidio ST, kad ono,...:D :lol:

Nego, ovo motorče od 60KS, stvarno me interesuje koji idiot dozvoljava ovakve gluposti. Čovječe, 60KS za ovoliku karavančinu, pa jadnik neće ni 100k km preći, umrijeće u naprezanjima i mukama. Ne daj, Bože, još natovariti auto sa 4 putnika i polu-pun gepek. Ubrzanje = ne postoji.:D
 
Koja rugoba j.bote, ovo je strašno :icon_eek:
Pa prošla generacija Ibize je pojam ljepote u ovoj klasi, ali ova nova, pogotovo ovaj karavan je dno dna.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
Jbt, ja pomislih neka opasna zvijer kad sam vidio ST, kad ono,...:D :lol:

Nego, ovo motorče od 60KS, stvarno me interesuje koji idiot dozvoljava ovakve gluposti. Čovječe, 60KS za ovoliku karavančinu, pa jadnik neće ni 100k km preći, umrijeće u naprezanjima i mukama. Ne daj, Bože, još natovariti auto sa 4 putnika i polu-pun gepek. Ubrzanje = ne postoji.:D

legendo....zamisli sa ovim na more ici....familija,stvari,kucni ljubimci,Thule na krovu i prikolica nazad.....kad bi pokusao da krenes mislio bi da si usidren :D
 
Član
-Suki- je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
Jbt, ja pomislih neka opasna zvijer kad sam vidio ST, kad ono,...:D :lol:

Nego, ovo motorče od 60KS, stvarno me interesuje koji idiot dozvoljava ovakve gluposti. Čovječe, 60KS za ovoliku karavančinu, pa jadnik neće ni 100k km preći, umrijeće u naprezanjima i mukama. Ne daj, Bože, još natovariti auto sa 4 putnika i polu-pun gepek. Ubrzanje = ne postoji.:D

legendo....zamisli sa ovim na more ici....familija,stvari,kucni ljubimci,Thule na krovu i prikolica nazad.....kad bi pokusao da krenes mislio bi da si usidren :D

Razumijemo se.;)

Ispod 100-tinjak konja ništa.
 
Član
Ovaj auto sam video uživo, ima par dana prođe u suprotnom smeru, ja reko dal sam se istripovao ili sam video novu ibizu karavan, znam da nije ovde predstavljena :icon_smile: Mogu vam reći da uživo ne izgleda loše uopšte, koliko sam stigao da vidim.
 
slazem se ostatkom

vezano sa snagu i tome slicno navedeno

znam iz iskustva sta je 60 konja :D

nista kad imaju 4 osobe u autu
 
Član
phantom je napisao(la):
Seat Ibiza ST 1.4 MPI

Motor
Tip/broj cilindara benzinski, redni/4
Radna zapremina [cm3] 1390
Broj ventila/tip ubrizgavanja 16/multipoint
maks. snaga [kW/KS/o/min] 63/85/5000
obrtni moment [Nm/o/min] 132/3800
Karoserija
tip/broj sedišta/vrata karavan/5/5
D x Š x V [mm] 4227x1693x1445
međuosovinski razmak [mm] 2469
masa vozila/nosivost [kg] 1130/440
zapremina prtljažnika [l] 430-1164
Performanse
ubrzanje 0-100 km/h 12,4 maksimalna brzina [km/h] 177
prosečna potrošnja [l/100 km] 5,9
CO2 139g
Cena (sa PDV-om) € od 12.990


Ovo su bolje performanse od 70% auta na forumu, ne znam šta ste navalili na motor.
 
Član
OggyBoy je napisao(la):
-Suki- je napisao(la):
OggyBoy je napisao(la):
Jbt, ja pomislih neka opasna zvijer kad sam vidio ST, kad ono,...:D :lol:

Nego, ovo motorče od 60KS, stvarno me interesuje koji idiot dozvoljava ovakve gluposti. Čovječe, 60KS za ovoliku karavančinu, pa jadnik neće ni 100k km preći, umrijeće u naprezanjima i mukama. Ne daj, Bože, još natovariti auto sa 4 putnika i polu-pun gepek. Ubrzanje = ne postoji.:D

legendo....zamisli sa ovim na more ici....familija,stvari,kucni ljubimci,Thule na krovu i prikolica nazad.....kad bi pokusao da krenes mislio bi da si usidren :D

Razumijemo se.;)

Ispod 100-tinjak konja ništa.

pa dobro...sve sto je vece od Clia i slicnih njemu i ima ispod nekih 115---130ps je NEVOZLJIVO i NEUPOTREBLJIVO....
da budem precizniji svaki auto cija 1 konjska snaga pogoni vise od 12kg tezine smeta u saobracaju.....i to nebi trebalo uopste proizvoditi....
 
dellas je napisao(la):
Ovaj auto sam video uživo, ima par dana prođe u suprotnom smeru, ja reko dal sam se istripovao ili sam video novu ibizu karavan, znam da nije ovde predstavljena :icon_smile: Mogu vam reći da uživo ne izgleda loše uopšte, koliko sam stigao da vidim.

sve dok dpower ili phantom ne predstave ovdje neko auto, sto se nas tice ono ne postoji :lol:
 
Član
Death_beat je napisao(la):
dellas je napisao(la):
Ovaj auto sam video uživo, ima par dana prođe u suprotnom smeru, ja reko dal sam se istripovao ili sam video novu ibizu karavan, znam da nije ovde predstavljena :icon_smile: Mogu vam reći da uživo ne izgleda loše uopšte, koliko sam stigao da vidim.

sve dok dpower ili phantom neke predstave ovdje neko auto, sto se nas tice ono ne postoji :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Top