povrat poreza robe kupljene van BiH ?

povrat poreza robe kupljene van BiH ?

BHT Ovisnik
pozdrav,kupio sam laptop u Hrvatskoj,tj. rodica mi kupila jer su znatnoo jeftiniji nego u nas,racun glasi na nju,e sada,treba mi ga poslati ovamo,sta meni treba da dobijem povrat poreza,kakosam upucen trebam sa racunom i laptopom na izlazku iz RH odjaviti i traziti povrat,oni mi trebaju dati dokumentaciju koju nosim u trgovinu gdje je roba kupljena i u određenom roku dobivam novac? tako mislim da jeste,e sada netko kaze da racun mora glasiti na mene i da odmah gore trebam pri kupnji traziti papire za povrat koje ce mi ovjariti na carini i njima opet saljem ?
jel netko to radio da mi kaze,laptop je danas narucen,a ona zaboravila pitati za povrat,racun je izdan,da li ja opet to mogu izganjati ?
hvala:cool:
 
Član
Ja mislim da to moraš tražit u prodavnici, pa u carini i u određenom roku dobit pare nazad.
Samo mi to nešto izgleda extra.:icon_question:
Po nekoj logici ako ti vrate pare onda ga moraš prijavit na bih granici i tu platiti carinu.
Ako je laptom tisuću onda ti imaju vratit oko 200 km.
Malo mi je to predobro da bi bilo tako.
 
Član
ja mislim da pri kupovini moras traziti povrat novca tj onaj papir koji dajes na carini i onda dobijas uz njega povrat novca ili pdv-a;)
sumljam da mozes nesto izganjati ajde u sloveniji ok ali ti si hrvat ajd da si bosanac:lol:;)
 
Član
Uslovi za povrat PDV-a u Hrvatskoj su sljedeci :

1. Racun mora biti preko 700 kuna (posto je rijec o laptopu, ova stavka je zadovoljena)
2. Obrazac za povrat PDV-a (moras ga traziti odmah pri kupovini. Mozda ti ga daju i naknadno, ali cisto sumnjam)
3. Prilikom iznosenja robe iz Hrvatske osoba na koju glasi racun mora LICNO otici kod carinika i predociti racun, kopiju racuna, obrazac za povrat, kopiju obrasca za povrat, pasos ili licnu kartu i kopiju pasosa ili licne karte (Znaci slanje na bilo koji nacin ne dolazi u obzir, osim ako racun ne glasi na tebe i tvoji podaci su upisani u obrazac za povrat PDV-a, pa da ga sacekas negdje prije granice)
4. Osoba koja trazi povrat PDV-a ne moze imati Hrvatsko drzavljanstvo, niti prebivaliste u Hrvatskoj, niti bilo kakvu imovinu registrovanu na sebi u Hrvatskoj (zemlja, kuca ... itd)


Koliko znam ne postoji neko ogranicenje za najvecu sumu koju mozes traziti da ti isplate. Meni je isplacivano i po nekoliko hiljada kuna. Strani drzavljanin nema obavezu placanja poreza nigdje osim u svojoj drzavi. Izuzeci su placanja usluga (auto-servis, zubar, ...) na to ne mozes dobiti povrat. NPR kad sam kupovao felge naglasili su mi da moram imati racun posebno za felge, a posebno za montazu da bi dobio povrat

Kad ti ovjere obrazac na carini imas 6 mjeseci rok da ga odneses u prodavnicu gdje je laptop kupljen i odmah na licu mjesta ti daju pare. Osim ako se radi o Tax-free obrascu, onda ga mozes odnijeti u bilo koju banku na kojoj ima istaknut Tax-free znak i tu dobijes pare. Ako je nesto sitno dobijes odmah, a ako je veci iznos (mislim preko 100 eur ili KM, ne sjecam se onda cekas verifikaciju, pa dodjes po pare poslije par dana)

Po zakonu bi morao platiti carinu na ulazu u Bih, ali mozes se dogovoriti sa nekim carinikom da ga pocastis da te pusti, ili raspakuj laptop prije granice i baci kutiju i ako te ko bude pitao reci da je tvoj licni laptop i ne moze ti niko nista.
 
Član
Može se ja mislim i poštom vratit pdv ako imaš sve.


http://www.matis.hr/pravni_savjeti/povrat_poreza_na_dodanu.pdf


Evo sve piše
 
Član
Jeste, ali onda moras platiti sve dazbine kod nas (carinu, porez i slicno) a to ti onda izadje skuplje nego da si ga ovdje kupio

Edit ... ovo je malo stariji tekst, sada je minimalni iznos racuna za povrat 700 kuna

Stopa poreza u Hrvatskoj jeste 22%, ali da se ne zabunis, npr. ako ti laptop kosta 10.000 kuna, neces dobiti 2200 kuna povrata. U praksi dobijes oko 18% od prodajne cijene, posto je tih 22% dodano na neku osnovicu (ko zna procentni racun razumjece). Ako se radi o Tax-free kupovini onda dobijes oko 15% od prodajne cijene jer banke uzmu sebi proviziju za usluge
 
BHT Ovisnik
ma ne bih ja to prijavio u BiH,ne isplati mi se to sve raditi ako cu platiti ovdje carinu,lako je njega prenjeti preko granice,ovo sto mtopic kaze vjerujem da je tako,ali kao sto sam naveo najvise me brine to sto ej racun izdan na rodicu koja je hrvatski drzavljanin,a ja nit sma prijavljen u hrvatskoj niti imam nesto nekretninu i sl. tako da ja mogu izgianjati ,al jedino problem to sto ja nisam kupio,jer 2-ca kolega su tako kupovali laptope,ali u metkovicu,oni isli po njih pa tako da vjerovatno zato nisu imali problema,u ovom slucaju ne kupujem ja pa pitam,jel moguce ista po tom pitanju ?
 
Hr policajac zove BiH policajca te i te registracije nose laptop eto za carine. I onda si od 21% koje si dobio nazad morat ces dati na nasoj granici 17% itd
 
BHT Ovisnik
mislim da se ne bi oni toliko zaebavali,posebno sto jedni druge i ne vole bas,jos ovim uzemem novce i onda da oni zovi da ovim dadnem:D
salu na stranu,al tu ti ga je to negdje...uglavnom znam da raja radi tako i da nitko nije morao platiti carinu u nas....
 
Član
Ja sam prenijeo hrpu stvari i jos ni za sta nisam platio carinu. Naravno da za krupnije stvari moras imati nekoga na nasoj granici, ali laptop bar nije problem za prenijeti, a to da ce neko nekog zvati, to jos nisam dozivio, niti cuo da se to nekom desilo.

Uglavnom, ako je rodica to kupila i ako racun glasi na nju (sto ne vjerujem jer je vjerovatno kesom platila, a nije pravno lice), 99% neces moci izganjati PDV, jer ne vjerujem da ce ti naknadno htjeti dati obrasce za povrat PDV-a. Ali nek rodica ode u tu prodavnicu, pa nek pita, ali obavezno nek u Obrasce upise tvoje podatke, a kad ti bude slala, ti sacekaj negdje prije granice (ne znam kako ce ti poslati), preuzmi to, potpisi obrasce, otidji iskopiraj sve sto sam gore napisao i neces imati problema
 
BHT Ovisnik
ja sam tako i mislio,ovaj jedan od starog kolega zivi ovdje kod granice,tako da bi on to donjeo i ja preuzeo prije granice te sve obavio,ali ona mi je vec rekla da je na svoje ime uzela sve,sad neznam kako,ali kaze da racun glasi na nju,pa sam joj rekao da provjeri da li se moze promjeniti racun ili da naknadno izdaju dokumentaciju za povrat poreza,vec sam joj poslao kopiju osobne ako se mogne,jer ipak 200km nije malo ako uspijem dobiti:icon_smile:


mtopic i ostali hvala puno,nadam se da cu nesto uspjeti:icon_biggrin:
 
Član
Nećeš uspijeti NIŠTA! Trebao si se ranije raspitati, ali jbg, na greškama se uči. Hrvatski si državljanin i stoga nemaš pravo na povrat poreza. Ja sam s kolegom (koji nema HR državljanstvo) išao kupovati laptop u Metković. Račun ide na njegovo ime, i on podnosi dokumentaciju na carini. Hrvatski carinik te šalje Bosansom kolegi.. i Bosanski kolega (ako ga nemožeš podmazat) odere ko jarca. Neplatiš 17%, nego 28% carine, PDVa i još nekih gluposti. Skuplja pita nego tepsija. Poz za Ortiješ
 
Član
Da to moze svi bi tako radili vec bi to netko skontao i proculo se kao gume iz slovenije;)
 
BHT Ovisnik
stvar je u tome sto ljudi rade to,ne kupuje se to svaki dan,i mnogim se neda otici i s tim zezati, i znam osobno 2-cu kolega koji su to radili,ali razlika između mene i njih je ta sto su oni osobno otisli i kupili laptope,a u mom slucaju je rodica kupila koja je RH drzavljanin:icon_smile:

al ipak cini se da nista od toga,@ yellow jel se mozda znamo ili ?:icon_biggrin: jer vidim znas odakle sam:icon_smile:
 
Član
Naravno da se znamo... kako se zovu ta dvojica kolega, Ako su hrvati, odnosno HR državljani, reci im da nejedu go.na
 
Top