je li ovo znace Nm

je li ovo znace Nm

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
http://www.youtube.com/watch?v=0w9NrMSWhGs&feature=related
posto u zadnje vrijeme ima dosta rasprava o ovim Nm kod diesela i benzinca interesujeme jesu li Nm razlog pa je diesel startniji mada nema logike za mene koji se ne kontam u to
 
Član
Malo cadi:D
Ma kod ovih prerada ne igra ulogu ni ko je benzin ni ko je dizel, uvijek moze biti ravnopravno.
 
Član
po meni je benzin jaci uvjek ..... imam kuci puga 206 14 i passata 96 g 19 tdi obicni ... ne uspijem prebaciti u 3 sa pugom vec mu bjezim najmanje 200 metara :S
 
Član
Turbo dizeli su bolji za medjuubrzanja jer su mnogo elasticniji, pogotovo noviji, dok benzincima za to trebaju obrtaji, ali u startu, mislim da ista konjaza ne daje nikakvu prednost ni jednom ni drugom! Bas bih volio da probam sa nekim ko ima slican dizel motor kao moj benzinac sto se tice konja i kubikaze. Idealno bi bilo 1.6 Hdi, Peugeot 206! Bas me zivo interesuje!
 
Član
Da skratimo pricu, ukoliko udaris staru bakicu na pjesackom prelazu....

Nm- Koliko dugo ces je nositi uz sto vece ubrzanje
Ks- koliko brzo ces je nositi na haubi uz obrzanje
oversteer- koliko dugo ces je nositi dok je ne izbacis sa haube na trotoar desni ( recimo da je lijeva krivina)
understeer- koliko dugo ces je nositi dok ti ne padne sa trotoar lijevi
Nm brakes- koliko dugo ces morat kociti dok je ne izbacis sa haube na cestu

:cool:

molim sticky hahah :lol:

Sve greske ( ako ih ima ) su namjerne, jer sam dosao iz grada i pijan sam, za sve filozofe u daljnem razglabanju...MRS KUCI ! :lol:
 
OggyBoy je napisao(la):
Turbo dizeli su bolji za medjuubrzanja jer su mnogo elasticniji, pogotovo noviji, dok benzincima za to trebaju obrtaji, ali u startu, mislim da ista konjaza ne daje nikakvu prednost ni jednom ni drugom! Bas bih volio da probam sa nekim ko ima slican dizel motor kao moj benzinac sto se tice konja i kubikaze. Idealno bi bilo 1.6 Hdi, Peugeot 206! Bas me zivo interesuje!

Ja sam se trko na pisti kod nas sa 1.9 tdi Vento,koliko ja razumi ima ks koliko i ja sa svojim 1.4 b,ali vise Nm i u obicnoj pravolinijskoj utrci ga ostavljam,eh sad moze bit da je u cojeka motor grobina,al samo iznosim cinjenice :D

Enivej,koliko ja kontam vise Nm dobro dodje za recimo ganje po gradu dje ima puno izbacivanja,ubacivanja,drugim rijecima ne moras siliti motor i mjenjac i drzat konstantno u visokim okretajima da bi imao maksimalnu snagu koju onaj sa vise Nm ima u nizim i srednjim okretajima,al njegov raspon maksimalne snage je kraci (ovo govorim o tdi-jevima i benzincima) u odnosu na onog drugog.

Ali mislim da na pravolinijskoj utrci vise Nm,ali manje ili isto KS i nije neka prednost.

Uglavnom,glasam za benzinca,olvejz end forever :cool::cool:
 
Član
Mislim da je vec bila slicna tema, uglavnom, sto auto ima vise Nm, to se lakse bori sa tezinom. Auto sa puno Nm, pun-prazan skoro isto ide, dok oni sa malo Nm osjete svaku kilicu. Zbog toga se u velike aute i ne ugradjuju motori male zapremine, jer bi im tezina ubila i ono malo voznih svojstava. Primjera radi, uzmi auta sa 100 Nm i 220 Nm koji su PRAZNI u startu jednaki i dodaj svakom po osobu tesku 100 kg. Auto sa 220 Nm ce u tom slucaju imati prednost od neke 2 duzine u odnosu na auto sa 100 Nm. Valjda shvatas sta zelim reci :icon_biggrin:

Osim toga, turbo dizeli u ubrzanju imaju prednost u odnosu na obicne atmosferske motore iste snage, prvo jer imaju krace brzine, a druga stvar je u tome sto maksimalni obrtni momenat imaju vec od 1800-2000 obr/min, a i max. snaga im je niže. Ja imam VTS-a sa 120 KS i 940 kg i mene ce 50% TDI-a prvom brzinom "uzeti" bez problema, cak i slabijih od mog auta (recimo 105 KS) u kojekakvim Golfovima. Ja ih stizem drugom, il one malo jace trecom. Razlog je jer ja nemogu startati sa 4500 o/min, odakle mi auto super vuce, tako da startam sa 3000 i dok moj VTS ugrabi tih 4500 o/min, TDI vec ima duzinu-dvije prednosti. Mislim da neko pogresno ne shvati, moze se startati i sa 4500 o/min uz dobre gume ili ebanje lamele - al posto mi se ista ne mjenja svake godine, takve startove ne radim (osim na SR402). Evo primjera, po semaforu na SR, moj VTS pravi POLA SEKUNDE bolje vrijeme kad ga startam sa 4500, u odnosu na 3000 o/min. Znaci tih 1500 obrtaja vise u prvoj, donosi mi prednost od 2-3 duzine na 402 metra, sto nije mala razlika...
 
Član
tibor987 je napisao(la):
Da skratimo pricu, ukoliko udaris staru bakicu na pjesackom prelazu....

Nm- Koliko dugo ces je nositi uz sto vece ubrzanje
Ks- koliko brzo ces je nositi na haubi uz obrzanje
oversteer- koliko dugo ces je nositi dok je ne izbacis sa haube na trotoar desni ( recimo da je lijeva krivina)
understeer- koliko dugo ces je nositi dok ti ne padne sa trotoar lijevi
Nm brakes- koliko dugo ces morat kociti dok je ne izbacis sa haube na cestu

:cool:

molim sticky hahah :lol:

Sve greske ( ako ih ima ) su namjerne, jer sam dosao iz grada i pijan sam, za sve filozofe u daljnem razglabanju...MRS KUCI ! :lol:

Oplakah :lol: Koji si ti lik bre :lol: izvinjavam se na off :icon_exclaim:
 
Član
DJ_M4rko je napisao(la):
po meni je benzin jaci uvjek ..... imam kuci puga 206 14 i passata 96 g 19 tdi obicni ... ne uspijem prebaciti u 3 sa pugom vec mu bjezim najmanje 200 metara :S

neka neki trkac sjedne za volan Passata ja mislim da bi ishod bio drugaciji
 
_vwfan_ je napisao(la):
DJ_M4rko je napisao(la):
po meni je benzin jaci uvjek ..... imam kuci puga 206 14 i passata 96 g 19 tdi obicni ... ne uspijem prebaciti u 3 sa pugom vec mu bjezim najmanje 200 metara :S

neka neki trkac sjedne za volan Passata ja mislim da bi ishod bio drugaciji

Ne bih se slozio.

Taj tdi iz Paje koliko je on tad imao ks,oko 75,80,nije vise sigurno,jos se radi o 96-oj godini dakle i motor je stariji,ishabaniji nego ovaj u Pug-u,a pug je sigurno i znatno laksi.

Ne mislim bas da ga Pug ostavlja 200 m,al ga ostavlja sigurno,jer kao sto rekoh ja sam 2,3 puta ostavio bez po muke Venta sa tim motorom ;)
 
Član
erol_brcak je napisao(la):
_vwfan_ je napisao(la):
DJ_M4rko je napisao(la):
po meni je benzin jaci uvjek ..... imam kuci puga 206 14 i passata 96 g 19 tdi obicni ... ne uspijem prebaciti u 3 sa pugom vec mu bjezim najmanje 200 metara :S

neka neki trkac sjedne za volan Passata ja mislim da bi ishod bio drugaciji

Ne bih se slozio.

Taj tdi iz Paje koliko je on tad imao ks,oko 75,80,nije vise sigurno,jos se radi o 96-oj godini dakle i motor je stariji,ishabaniji nego ovaj u Pug-u,a pug je sigurno i znatno laksi.

Ne mislim bas da ga Pug ostavlja 200 m,al ga ostavlja sigurno,jer kao sto rekoh ja sam 2,3 puta ostavio bez po muke Venta sa tim motorom ;)

cek ja mislim da je najslabiji TDI 66kw 90ks mozda ste se vi trkali sa 1.9TD koji ima u Ventu :icon_question:
 
Član
kod mene sestra ima C3 1.4 16v sa 90 KS turbak.. i pravo fino vuce, pogotovo kad naleti na turbo rupu... a moj nema obrtnog momenta nesto, jedino ga malo vtec pogura... ali pri 6000rpm
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Top