Fordova tehnologija brzog odmrzavanja vjetrobranskog stakla

Fordova tehnologija brzog odmrzavanja vjetrobranskog stakla

Član
Ford%20odmrzavanje%20stakla.jpg


Fordova tehnologija brzog odmrzavanja vjetrobranskog stakla pravi je favorit s dolaskom zime. Peta na štiklama, kutijica za CD, kreditna kartica i gole ruke imaju nešto zajedničko – svi su u jednom trenutku upotrebljeni za čišćenje snijega i leda s vjetrobrana i stakala automobila.

Vlasnike Fordova, međutim, ne uznemirava pomisao na jutarnji mraz zahvaljujući tehnologiji odmrzavanja vjetrobranskog stakla Quickclear. Quickclear koristi mrežicu vrlo tankih žica za grijanje koje se nalaze između dva sloja vjetrobranskog stakla da bi se postiglo brzo odmrzavanje i odmagljivanje i postigla optimalna vidljivost za svega nekoliko sekundi.

Patentirani sistem debitovao je na modelu Ford Scorpio prije 26 godina, a još uvijek je jako popularan u čitavoj Fordovoj gami.

"Neke tehnologije dolaze i odlaze, ali Quickclear je uistinu odolio testu vremena", rekao je Fordov inženjer za stakla, Abidine Ould-Merzough."Nema ništa gore od istrčavanja iz kuće u zadnjem trenutku da biste se suočili sa smrznutim vjetrobranskim staklom. Tehnologijom Quickclear, jednostavno pritisnete dugme i posmatrate nekoliko sekundi kako se brzo otapaju snijeg i led pomoću grijača u vjetrobranskom staklu.

"Pošto zagrijava staklo, sistem ujedno odmrzava i brisače produžujući njihov vijek trajanja i smanjujući opterećenje na motor brisača. Naravno, Quickclear takođe pomaže u odmagljivanju tokom vožnje.”

Vožnja sa zaleđenim vjetrobranskim staklom nije samo opasna nego i kažnjiva. Šta ako automobil nema Quickclear, a temperatura se spušta na nivo smrzavanja?

David Glidden, produkt menadžer u Autoglassu savjetuje: "Preporučujemo ispravnu strugalicu za led ili sredstvo za odmrzavanje kako bi se izbjegla oštećenja na staklima. Takođe preporučujemo vozačima da ne koriste odmrzavanje uz pomoć aerosola jer je neprikladan za okolinu.” Još dodaje: "Nikako ne preporučujemo vruću vodu.

Ogromna je razlika u temperaturi vode koju ljudi koriste i temperature vjetrobranskog stakla u smrznutom stanju. Takav termički šok može da prouzrokuje velika oštećenja na vjetrobranu. Staklo je vrlo tvrdo (lomljivo), ali nije plastično tako da ne dozvoljava brza nejednaka rastezanja.”

Jeste li znali?

Anketa koju je prošle godine sproveo Autoglass pokazala je da oko 38 odsto ispitanih učesnika u saobraćaju golim rukama uzaludno pokušava da očisti led s vjetrobranskog stakla. Gotovo polovina (45 odsto) rekla je da su koristili i kreditnu karticu da bi skinuli led, a 41 odsto priznalo je da koristi samo rukavicu kako bi uklonili ledeni sloj.

Alarmantnija je činjenica da sledećih 13 odsto ispitanika sipa vruću vodu preko svojih vjetrobranskih stakala riskirajući ozbiljna oštećenja stakla, da ne pominjemo lokve vode na tlu koje mogu da se smrznu i stvore neposrednu opasnost.
 
Član
gdje ces vrucu vodu sipat :icon_twisted:

dobro se neko sjetio grijace u prednju sajbu pametno kako se ja toga nisam sjetio pu :lol:
 
Pise ti da su to izmislili prije 26 godina ;), komsija to ima na starom Mondeu, ostali ispred zgrade ciste i ciste, a on sjedne, upali, i za minutu je vec izasao na cestu, a izraz lica vlasnika "novog" Passata, neprocjenjiv :D
 
Član
edo_benz je napisao(la):
gdje ces vrucu vodu sipat :icon_twisted:

dobro se neko sjetio grijace u prednju sajbu pametno kako se ja toga nisam sjetio pu :lol:

hitno bilo...
ovo sam primjetio kod druga na fordu.... dobra stvar;)
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Pise ti da su to izmislili prije 26 godina ;), komsija to ima na starom Mondeu, ostali ispred zgrade ciste i ciste, a on sjedne, upali, i za minutu je vec izasao na cestu, a izraz lica vlasnika "novog" Passata, neprocjenjiv :D

:lol::lol::lol:

Ukinuo sam se, kakav lik:cool:
 
Član
Ja sam 2005 kupio Mondeo ST220, i mislio sam da je to neka inovacija i nesto novo na trzistu al ev tek sad vidim da je staro 26 godina... bas me cudi sto ostali proizvodjaci to nisu ubacili u svoju paletu jer ne da je dobra stvar nego je nenadjebiva :D Po meni korisnija nego recimo zadnji grijaci... ajd sto sajba odledi u roku od minute ali sto i odmagli za par sekundi!
 
Opet, pise da je patentirano, mislim da to pod njihovom kapom ima jos i Jaguar ako se ne varam ;)

Evo i video :D

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BmpROemcd4E[/video]
 
Član
Vjetrobransko staklo

Struganje leda sa automobilskih stakala uskoro će postati prošlost zahvaljujući njemačkim naučnicima koji su razvili vjetrobransko staklo na koje se ne hvata led i koje se na magli.

Posebna stakla razvili su naučnici iz Fraunhoferovog instituta za tehnologiju površina (IST) iz Braunschweiga, u saradnji sa firmama Audi i Volkswagen. Za razliku od grijanih vjetrobrana, nova stakla temelje se na fizikalnom načelu koje ne dopušta da se led formira na staklu – čak i na temperaturama od 18 stepeni Celzija ispod nule.

Tajna novih stakala leži u tankom provinsom sloju posebne hemijske supstance koja se nanosi na staklo. Vanjski sloj sprečava hlađenje stakla i izlazak topline, pa se ne kondenzira voda i zato se ne stvara led na staklu.

“Ponosni smo na tu inovaciju i primijenit ćemo je na našim vozilima”, rekao je Thomas Drescher iz Volkswagena. “Mada nova tehnologija ne sprečava u potpunosti zaleđivanje ili magljenje stakala, ona ih dosta smanjuje”, rekao je Drescher. Zasad je jedini problem sa novom tehnologijom činjenica da nova stakla otežavaju ulazak radio valova u vozilo, što može ugroziti prijem radio i telefonskog signala.


:D
 
Legend
ovo gore za novog passata grohotom se smijem :lol:
ja taj sistem imam u audiju, cak imam i grijace u samim metlicama, ne znam na koji fazon, ugl istopi se sto kazes keks :D
vjerujem i da nova auta kao doplatu imaju to, stoga ovi sto cigance, u njima je problem, ne u proizvodjacu :D
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Pise ti da su to izmislili prije 26 godina ;), komsija to ima na starom Mondeu, ostali ispred zgrade ciste i ciste, a on sjedne, upali, i za minutu je vec izasao na cestu, a izraz lica vlasnika "novog" Passata, neprocjenjiv :D

:lol::lol::lol::lol::lol:

:cool::cool::cool::cool::cool:

Kakav kralj!:icon_smile:
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Pise ti da su to izmislili prije 26 godina ;), komsija to ima na starom Mondeu, ostali ispred zgrade ciste i ciste, a on sjedne, upali, i za minutu je vec izasao na cestu, a izraz lica vlasnika "novog" Passata, neprocjenjiv :D

Kako odplaka :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 
Član
technoGeek je napisao(la):
Pise ti da su to izmislili prije 26 godina ;), komsija to ima na starom Mondeu, ostali ispred zgrade ciste i ciste, a on sjedne, upali, i za minutu je vec izasao na cestu, a izraz lica vlasnika "novog" Passata, neprocjenjiv :D

Samo da dodam..............F.O.R.D
:D
 
Top