Detailing zastita

Detailing zastita

Član
ks-27.png


Zastita:

ODABIR ZASTITE LAKA

Nakon ciscenja i poliranja sve lakirane povrsine bi trebale biti zasticene ili kvalitetnim carnauba voskom ili sintetickim polimernim sealantom ukoliko zelite zadrzati besprijekoran izgled laka.

Zastita dolazi u obliku prirodnog carnauba voska, sintetickog polimernog sealanta ili kombinacije tih dvaju zastita, i definira se kao barijera koja se veze na povrsinu vaseg laka kako bi ga stitila od svakodnevne prljavstine, industrijskih otpadnih kontaminanata, biljne smole, ostataka insekata, pticjeg izmeta i UV zracenja. Ocito, koji god nacin zastite odaberete, kroz neko vrijeme ce biti podlozna vanjskim uticajima te ce se degradirati. Kao takva, sa vremenom ce nestati te ce ponovna aplikacija biti nuzna kako bi zadrzali visoki nivo zastite vozila.

Svi tipovi zastite stvaraju nevidljivi sloj na povrsini koji odbija vodu i kontaminaciju. Taj vodoodbijajuci efekt ili hidrofobnost ocituje se u sposobnosti da voda koja dolazi na povrsinu odmah sklizne ili se formira u kapljice na povrsini zastite te se vrlo lako mogu ili otpuhati ili ukloniti. Prirodni carnauba voskovi su izuzetno hidrofobni i imaju vecu sposobnost odbijanja vode od sintetickih polimernih sealanata. Kao rezultat, povrsine zasticene voskom prilikom vlaznog vremena formiraju kapljice vode na povrsini koje onda lako kliznu sa laka, dok sealanti kreiraju mnogo skliskiju povrsinu te manje hidrofobnu i voda sa njih mnogo brze i lakse otice. Obe karakteristike su znacajne za visoki nivo zastite laka. Suprotno tome, ako voda samo “sjedi” na vasem laku bez formiranja kapljica ili otjecanja, to znaci da imate ili slabu ili nikakvu zastitu povrsine.

Kao sto je vec spomenuto, zastita laka dolazi u tri razlicita oblika koji nude razlicite razine sjaja, reflektivnosti boje, klizavosti i izdrzljivosti. Razliciti tipovi zastite na razlicit nacin uticu na izgled laka vaseg vozila, pa cete iz daljnjih objasnjenja moci lakse odluciti koji oblik zastite vam najvise odgovara.

PRIRODNI CARNAUBA VOSAK DOBIVEN OD BRAZILSKE VRSTE PALME

z-00.jpg


Carnauba vosak je dobiven od vrste palminog drveta koje raste u Brazilu i prirodno je najtvrdji, najcisci i najtransparentniji vosak. Mnogi vlasnici show car vozila i auto entuzijasti koriste upravo prirodni vosak, zbog cinjenice da carnauba daje bogatiji, tamniji, sjajniji izgled od bilo kojeg drugog zavrsnog proizvoda, pogotovo kad se koristi na tamnim vozilima. Sloj carnauba voska uvijek lijepo odbija vodu i formira kapljice vode na povrsini i moze pomoci pri maskiranju manjih defekata na laku. Nedostatak je njegova prilicno kratka trajnost.

Suprotno od prirodno dobivenog carnauba voska, sinteticki polimerni sealanti su proizvod moderne tehnologije i obicno ih cine vrlo kompleksne formule. Trajniji od prirodnih voskova daju ultra klizav, izdrzljiv izgled I duzu zastitu povrsine. Medjutim, krajnji izgled je manje sjajan i ostriji je nego onaj koji daje carnauba vosak i vece su sanse da dodatno naglasi postojece defekte na laku, prije nego sto ce ih maskirati.

Posljednjih se godina pojavilo, mnogo proizvoda koji sadrze smjesu caranuba voska i sintetickog voska. Ciljano trziste za te proizvode su vlasnici vozila koji zele sjaj i toplinu povezanu uz klasicne voskove i izdrzljivost svojstvenu sintetickim zastitama. Ti proizvodi nisu daleko od obecanog i sigurno ce mnogima biti zanimljivi. Medjutim, slican efekt mozemo postici i stavljanjem sloja voska preko sealanta. Sealant nam moze posluziti kao dobra baza za izdrzljivost i vosak kao zavrsni sloj koji ce pruziti izvanredan krajnji izgled. Samo pripazite i vodite brigu o tome da uvijek ide prvo sealant, pa onda na njega vosak, a ne obrnuto, jednostavno zato sto se sealant veze mnogo bolje za lak nego za vosak.

KAPLJICE VODE FORMIRANE NA ZASTICENOJ POVRSINI

z-01.jpg


POLU TRAJNA ZASTITA POVRSINA

Zastita bazirana na silicij dioksidu (SiO2) je trenutno najsofisticiranija tehnologija zastite automobila do sada razvijena. Zahvaljujuci posebnim hemijskim procesima, silika je pomijesana sa pogodnim omjerom otapala koji omogucavaju aplikaciju zastite na povrsinu laka i kao rezultat pruzaju znatnu tvrdocu.

about-pic1.png


Kljucna osobina kvarcnog zastitnog premaza je ta da moze pojacati ukupnu tvrdoću laka do cak 9H (tvrdoca premaza odredjena Mohsovom ljestvicom), kao i njegovu debljinu do 1 mikron.

Ovisno o broju zastitnih slojeva koji se nanose, debljina kvarcnog premaza moze varirati od 0.2 do 1.5 mikrona. Medjutim, najbitniji je strukturni integritet premaza. Nakon sto su isparila sva otapala koja sadrzi premaz, gdje 90% ispari u prva 24 sata, a 100%-tno isparavanje je nakon otprilike 14 dana nakon aplikacije, sloj postane cvrst, postojan i vrlo izdrzljiv.

Zahvaljujuci izdasnoj debljini premaza, ogrebotine i opadanje kvalitete laka, koje bi se inace pojavljivalo za vrijeme pranja ili kao rezultat izlozenosti agresivnim hemikalijama, ne prodiru do same povrsine laka i ostavljaju povrsinu netaknutom. Stovise, premaz je potpuno otporan na hemikalije sa pH vrijednostima od 2 do 11, sto ga cini izuzetno izdrzljivim i neosjetljivim na cesto pranje snaznim deterdzentima.

Zahvaljujuci izuzetno malim cesticama koje su cvrsto povezane, degradiranje strukturne povezanosti uzrokovane vanjskim cimbenicima je gotovo nemoguce. Jedini nacin da uklonite premaz je upotreba profesionalnih abraziva (politura za lak).
 
Top